Lyžovat, jedině do Českého Krumlova

Za oknem padá sníh, proto bude náš první tip na výlet spojen s lyžováním. Nebojte, nebudu Vás posílat na náš vyhlášený Kramolín. Mám pro vás typ na výlety pro opravdové lyžaře.

První den Vás na Kramolín přeci jen pošlu. Cesta zabere 40 minut autem dle rychlosti. Co Vás tam čeká. Jak na stránkách píší, 9 sjezdovek nenáročné obtížnosti. Přeloženo, jsou krátké a občas i hodně pomalé. Výhodou je perfektně udržovaný povrch sjezdovky, ze všech stran sedačkové lanovky a fox park pro nejmenší. Právě děti ocení lyžařskou školu, možnost okouknout Stezku korunami stromů nebo naopak teplo v Hopsáriu či menším aquaworldu pod sjezdovkou. Jestli bude přát nebo spíš nepřát počasí, přihoďte do auta k lyžím i brusle a po lyžování se můžete projet po desetikilometrové ledové magistrále na hladině Lipenské přehrady. Teď spíš vážně, po lyžování je nejlepší zabrzdit ve Frymburku v saunovém světě Welness hotelu Frymburk. Na magistrálu se vrátit v následujících dnech, protože za to určitě stojí.

Druhý den už začnete lyžovat. Cesta vychází na hodinu autem. Vydáte se směrem na Vyšší Brod. Když Covid dovolí, přejedete hranice do Rakouska. Před Bad Leonfeldenem budete dávat pozor a po pravé straně za papírovým policistou zahnete na Sternstein Lifte. Projete lesem a až budete přesvědčeni, že se určitě mělo zahnout jinam, přijedete na parkoviště Skiareálu Sternstein. Na Vaše lyže tu čekají 2 dlouhé červené sjezdovky. Oficiálně víc, ale postupně se spojí právě do 2 sjezdovek. Celkem můžete sjet 5 km. Já mám tento areál nejraději právě proto, že dolů jedete delší dobu a nahoru se můžete svést kabinkovou lanovkou. Ještě jsem tu nezažila čekání ve frontě.

Doporučuji návštěvu nasměrovat na všední den dopoledne. Ranní vstávání Vás odmění skoro prázdnou sjezdovkou. Často tu potkáte jen pár českých nadšenců a místňáckou školu, která vzala děti místo tělocviku na kopec. Nebojte, není to jako potkat na Kramolíně nepředjeditelného hada malých dětí turistů, kteří dole pod kopcem sní svůj sen o malé Ledecké. Děti které potkáte na Sternsteině, se asi už rodí v lyžákách a rozhodně Vám sjezd nebudou komplikovat.

A poslední den Vás vyšlu nejdál. Ještě chybí Německo a Hochficht. Ten máme nejdále, ale je to největší lyžařský areál v „okolí“. Pojdete tam přibližně hodinu a čtvrt. V areálu je 20,8 km sjezdovek 5vleků, 3 čtyřsedačkové lanovky, 2 pojízdné koberce. Mně na Hochfichtu vadí, že se nevyhnete úsekům s kotvou. Z toho lyžař mé úrovně radost nemá.

Můj třídenní program s dojížděním asi využijete jen pro pobyt na 14 dní. Bude to spíš inspirace, když budete chtít oživit pobyt dnem na lyžích. Vyberte si dle toho, co Vám je lyžařsky nejblíže. Cesta je dost podobná a prostě čím dál, tím lepší lyžování. Cena asi taky nebude rozhodující, protože nejdražší je Hochfich, ale vyhrává přibližně o 2 eura nad Kramolínem. Nejlevěji vyjde Sternstein, ten je nyní levnější oproti Hochfichtu o 6 eur. V zahraničí se rozhodně nebojte jazykové bariéry, personál okolo skiareálů skoro vždy mluví česky, protože dojíždí za prací z Čech.

Závěrem popřeji krásnou lyžovačku, ať už to bude u nás nebo kdekoli Slávka Vavřinová s rodinou z Pensionu Gerta v Českém Krumlově